Биографии Софтуер Хардуер IT Фирми Речник
 
Начало
Цел
Източници
Връзки
Галерия
Тестове
Форум
За авторите
 


Игри


Стратегии     Екшъни     Ралита     Ролеви игри     Симулатори     Обучаващи игри
Бойни игри     Куестове     Спортни игри     Интерактивни филми     Главоблъсканици
Мрежови игри     Игри на ужасите

       В средата на 80-те години на миналия век, някои компютърни игри започват да поддържат мрежова игра. Най-често срещания метод за осъществяването на този процес била играта между двама играчи, като за да играят те трябвало да си телефонират и връзката се осъществявала чрез модем. За съжаление, несъвместимостите между настройките на различните видове модеми правели този процес по-сложен и по-неустойчив към грешки. Някои други игри поддържали възможността да се играе по локална мрежа(LAN), но по това време локални мрежи съществували само в офисите, така че това не било от голяма пазарна полза.

       Интернет променя всичко това завинаги. Той не е създаден за игри, така че има технически недостатъци в тази област все още. Интернет дава на гейм-разработчиците общ световен стандарт за информационни комуникации и облекчава усилията на фирмите-разпространителки да проектират и правят свои-собствени мрежи. Играта в мрежа става лесна и евтина. В днешно време лесно може да се играе по Интернет и е лесно да се намерят опоненти чрез matchmaking сървърите като Battle.Net, например.

       Следващата голяма стъпка напред била създаването на т.н. massively-multiplayer online role-playing game(MMORPG, в превод от английски означава “ролеви игри, които могат да се играят от много хора в мрежа”), понякога наричани устойчиви светове, защото те продължават да съществуват дори и след като сте излезли от играта. Ролеви игри се играят online от много време(multi-user dungeons или MUD), но повечето от тях базирани на текст и това ги ограничава до някъде. 3DO, разпространител, направил първата графична online ролева игра, Meridian 59, но големия успех е дело на Electronic Arts с тяхната Ultima Online, която била базирана на вселена, вече позната на много играчи. Не след дълго Sony представят EverQuest, a Microsoft създават Asheron’s Call, които също стават много популярни.